ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Budowa domu to czas, w którym najtańszym kosztem można wprowadzić do inwestycji rozwiązania, pozwalające na znaczą redukcję kosztów jego eksploatacji w przyszłości. Mając to na uwadze wyposażamy standardowo budynki w odpowiednie izolacje termiczne przegród budowlanych oraz ciepłochronne okna i drzwi. Każdy budynek otrzymuje:

  • izolację ścian zewnętrznych styropianem grubości 15cm
  • izolację stropu poddasza wełną mineralną grubości 30cm
  • izolację podłóg parteru styropianem o grubości 15cm
  • okna termoizolacyjne z szybami zespolonymi min.1W/m2K
  • drzwi wejściowe izolowane wełną mineralną
  • drzwi garażowe izolowane styropianem

Powyższe rozwiązania zapewniają niskie straty ciepła budynku i jego wysoką klasę energooszczędności potwierdzaną certyfikatem energetycznym.
Należy pamiętać, że izolacja budynku to nie wszystko. Musimy przecież dostarczyć do niego i ogrzać powietrze dla wentylacji (przewietrzania) jak również podgrzać ciepłą wodę w kotłowni. Prosimy zapoznać się z ofertą działań dodatkowych, mającą na celu obniżenie kosztów eksploatacji.

REKUPERACJA

Rekuperacja to odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku w celu jego wietrzenia. W budynkach mieszkalnych część powietrza musi być wymieniana na świeże w celu uzyskania optymalnych warunków życia dla mieszkańców. Powietrze w domu zużywa się wskutek oddychania, nasycania go parą wodną, powstawania niepożądanych zapachów. To zużyte powietrze musi zostać usunięte i zastąpione świeżym, pobranym z zewnątrz. Usuwane powietrze ma jednak w sobie energię, która posłużyła do jego ogrzania do temperatury ok. 20 stopni C. Swieże powietrze, które zajmie jego miejsce ma temperaturę jaka panuje na zewnątrz, więc często kilka czy kilkanaście stopni ponizej zera! To powietrze oczywiście musi zostać podgrzane do temperatury około 20 st. C aby zapewnić komfort cieplny mieszkańcom domu. Grzejniki radzą sobie z tym bez problemu i nie odczuwamy chłodu. Jednak usuwając powietrze zużyte w sposób tradycyjny – to jest przez kanały wentylacyjne czy otwierając okna pozbywamy się również zawartego w nim ciepła, za które przecież zapłaciliśmy w rachunkach za gaz. Nie musimy jednak tracić dużej części tych pieniędzy, stosując rekuperator czyli wymiennik, który odbierze z wyrzucanego powietrza energię ciepną i zużyje ją do podgrzania powietrza świeżego. Aby jednak rekuperator mógł działać należy wyposażyć dom w instalację wentylacji mechanicznej czyli nawiwewać i wywiewać powietrze za pomocą wentylatora i kanałów wentylacyjnych. Tak więc rekuperator to po stronie kosztów: instalacja wentylacji mechanicznej i wymiennik powietrzny a po stronie zysków – nisze rachunki za gaz przy tym samym lub wyższym komforcie mieszkania (nie musimy otwierać okien i przewietrzać mieszkania – dobrze wyregulowana instalacja wentylacji zrobi to automatycznie za nas).

WYMIENNIK GRUNTOWY

Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje termiczne właściwości gruntu dla podgrzania latem a schłodzenia zimą powietrza wentylacyjnego doprowadzonego do budynku. Wymiennik ten wymaga zastosowania w budynku systemu rekuperacji o którym piszemy w odrębnej zakładce. Jest to w pewnym uproszczeniu system rur czy warstwa porowatego materiału umieszczona na głębokości ok. 1,5 – 2m pod powierzchnią ziemi. Przez tę warstwę przepływa powietrze pobierane przez wentylator rekuperatora ochładzając się bądź ogrzewając, zależnie od pory roku. W ten sposób zimą uzyskujemy „za darmo” powietrze wentylacyjne o temperaturze kilku stopni powyżej zera a latem możemy schłodzić powietrze wprowadzane do budynku do 15-20 st, co ma szczególne znaczenie w czasie upałów, poprawiając komfort mieszkańców. Najlepszym momentem dla wykonania takiego wymiennika jest etap budowy domu, wtedy gdy na działce nie ma jeszcze roślinności i można niejako bezkarnie gospodarować ziemią. Po wykonaniu wymiennika grunt powraca na swoje miejsce i działka służy potrzebom mieszkańców bez konieczności wyłączania z użytkowania obszaru zajętego przez wymiennik. Można więc siać trawę, ustawiać elementy małej architektury, korzystać z działki bez ograniczeń.

Nakłady na wymiennik zwrócą się w obniżonych rachunkach za ogrzewanie.

PANELE SŁONECZNE

Ekonomicznie uzasadnionym zastosowaniem paneli słonecznych w naszych domach jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Umieszczona na dachu bateria paneli podgrzewa za pomocą wymiennika ciepła wodę w zasobniku, zastępując w tej pracy kocioł gazowy. Oczywiście dzieje się to tylko wtedy kiedy występuje dostatecznie silne nasłonecznienie pozwalające na pozyskanie tej energii. System solarny jest więc realizowany jako alternatywny dla podgrzewania wody kotłem gazowym. Wbudowana automatyka zadba o przełączanie zasilania w energię pomiędzy obydwoma źródłami w taki sposób by maksymalnie wykorzystać darmową energię słońca a jednocześnie zapewnić komfort korzystania z ciepłej wody to jest jej stałą temperaturę nastawioną przez użytkownika.

POMPA CIEPŁA

Pompa ciepła to nic innego jak „odwrócona lodówka”. Proszę sobie wyobrazić, że zamrażalnik to np. sieć rurek zakopana w gruncie a „plecy” lodówki, które zawsze są ciepłe to grzejniki w naszym domu. Podobnie jak lodówka pobiera ciepło od rzeczy w niej umieszczonych i emituje je na zewnątrz tak pompa ciepła bierze ciepło z gruntu lub z powietrza i przekazuje je grzejnikom. Pompa ciepła może być jedynym źródłem energii w Państwa domu. Można ją również konfigurować w odpowiednie systemy z panelami słonecznymi, kotłem gazowym, wymiennikiem gruntowym, systemem klimatyzacji. Nie jest to jednak najtańsze rozwiązanie jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne. Oszczędności pojawiają się na etapie eksploatacji. W przypadku ogrzewania za pomocą pompy ciepła musimy doprowadzić ok. 30% potrzebnej budynkowi mocy jako energię elektryczną natomiast pozostałe 70% to darmowa energia z ziemi lub powietrza. Per saldo daje to około 50% redukcję kosztów ogrzewania w stosunku do ogrzewania gazem. Trzeba jednak pamiętać o wyższych nakładach na samo źródło ciepła czyli pompę jak również o tym, że instalacja grzewcza musi być wykonana jako niskotemperaturowa np. ogrzewanie podłogowe co podnosi koszty inwestycyjne.

ZASILANIE INSTALACJI C.O. Z KOMINKA

Wielu naszych klientów wyposaża swoje domy w kominki, które będąc ładnym elementem wnętrza pozwalają cieszyć się w chłodne dni widokiem płonących polan i grzać się w ich cieple. Pamiętajmy jednak, że sprawność energetyczna kominka jest niska i większość ciepła uzyskanego ze spalania ucieka bezpowrotnie przez komin wraz ze spalinami. Jeśli zechcą Państwo lepiej wykorzystać to tanie ciepło z drewna, proponujemy system jego użycia w istniejącej już w budynku instalacji centralnego ogrzewania. Kiedy rozpalimy ogień w kominku automatyka zapewni odbiór ciepła dla celów grzewczych i skieruje je do wszystkich grzejników w budynku. Kocioł gazowy będzie w tym czasie odłączony. Jeśli ogień w kominku zacznie gasnąć, kocioł automatycznie podejmie pracę na gazie. Tak więc instalacja bez konieczności działania z Państwa strony sama wybierze tańszy rodzaj paliwa.

ROZBUDOWA AUTOMATYKI INSTALACJI GRZEWCZEJ

Automatyka instalacji c.o. i ciepłej wody w budynku pozwala uzyskać oszczędności głównie dzięki regulacji temperatury w funkcji czasu użytkowania poszczególnych pomieszczeń bądź czasu korzystania z ciepłej wody. Pomieszczenie sypialni jest na przykład użytkowane tylko nocą, wiele osób lubi spać w nieco niższej temperaturze niż ta w salonie. Kiedy domownicy wychodzą do pracy czy szkoły budynek pozostaje pusty przez kilka godzin. Mozna więc zaprogramować odpowiednie okresy ogrzewania z niższą temperaturą czy podnieść ją tam gdzie tego sobie życzymy. Z ciepłej wody korzystamy tylko w pewnych godzinach. Czas kiedy śpimy czy wychodzimy to potencjalna możliwość uzyskania oszczędności poprzez wyłączenie instalacji cyrkulacji i ogrzewania ciepłej wody. Odpowiednio zaprojektowane we współpracy z Państwem strefy i czasy grzania pozwolą oszczędzić pieniądze bez rezygnacji z komfortu mieszkania.